Seko har växlat yrkanden med Almega tågföretagen

Torsdagen den 20/2 växlade Seko yrkanden med Almega Tågföretagen inför årets avtalsrörelse.

Almegas yrkanden

Almegas yrkanden innehåller kravet på att utöka begränsningsperioden, alltså den tid man använder för att stämma av veckoarbetstiden på, till 26 veckor. De vill även utöka helgtjänstgöringen från varannan till två av tre helgers arbete.

Vidare vill Almega även ändra reglerna kring rätten till sommarsemester genom att antingen utöka sommarmånaderna till maj–september eller reducera rätten till sammanhängande semester från fyra till tre veckor.

Almega vill även gå ifrån tariffer, som garanterar att alla inom samma befattning har rätt till samma löneutveckling, och istället implementera individuella löner, detta för att arbetsgivaren ska få bestämma vem som får vilken löneökning.

Sekos yrkanden

Seko lämnade in de krav som togs fram vid avtalskonferensen i januari samt de gemensamma krav som LO-samordningen tagit fram.

Dessa innehöll bland annat ett ettårigt avtal med en löneförhöjning på 4,2 procent samt att motarbeta deltidsanställningar och minska användandet av mertid.

Utöver det har Seko bland annat lämnat in yrkanden som rör semesterväxling (möjligheten att omvandla semesterersättningen till semesterdagar), slopandet av begreppet kvartstid (det ofog som gör att man endast får betalt en kvart per timme när man till exempel har uppehåll på annan ort) samt att en ledig dag ska gälla kalenderdygn då detta inte är en självklarhet överallt.  

På tisdag nästa vecka ska avtalsdelegationen träffas för att tillsammans gå igenom alla yrkanden.

Anslut dig till oss!

Vår styrka vid förhandlingsbordet ligger i hur många medlemmar vi har bakom oss. Så stå inte utanför. Gå med nu så gör vi detta tillsammans!

Kommentarer inaktiverade.